Президентът Румен Радев се срещна с космонавтите по програмата „Интеркосмос“ и представители на техните семейства, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
През третото тримесечие на 2024 г. средната месечна брутна работна заплата в Шуменско намалява спрямо второто с 3,1 процента до 1795 лева. Това съобщиха днес от Отдел "Статистически изследвания - Шумен" на Териториалното статистическо бюро - Североизток.
Оттам отбелязват, че средната брутна месечна работна заплата в областта за юли 2024 г. е 1794 лева, за август - 1765 лева, а за септември - 1827 лв. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо намаление, са "Преработваща промишленост" (с 9,4 процента) и "Държавно управление" (с 4,6 на сто). Най-голямо увеличение на заплатите се наблюдава във "Финансови и застрахователни дейности" (с 23,9 процента) и "Операции с недвижими имоти" (с 12,9 на сто).
През наблюдавания период средното месечно възнаграждение в областта нараства с 13,4 процента спрямо същото тримесечие на 2023 г. В обществения сектор ръстът е с 13,
Пред Пантеона на загиналите в Сръбско-българската война „Майка България“ край село Гургулят, община Сливница, Сухопътните войски отбелязаха своя боен празник - 139 г. от славната победа при Сливница и 146 г. от тяхното създаване.
Сухопътните войски изнесоха на плещите си тежестта на войните за национално обединение, за независимост и двете световни войни, каза президентът Румен Радев в словото си. Геният на нашите пълководци остава завинаги записан в аналите на военното изкуство, а българският войник стана символ на безпримерна храброст и себеотрицание, добави държавният глава.
Войнският празник е нещо особено, войнският празник не е повод за празнуване с веселба, войнският празник е поклон към миналото и обещание към бъдещето, каза командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков. 19 ноември неслучайно е избран преди 32 години да бъде празник
Кметът на Търговище Дарин Димитров води съвместното заседание на Постоянните комисии по здравеопазване и по демографски и социални политики към Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). Заседанието се провежда във Велико Търново на 21 и 22 ноември, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация в Търговище.
Димитров, който е и председател на комисията по здравеопазване, днес е модератор на дискусията за осигуряване на здравни и социални услуги в отдалечени и трудностъпни райони. Ще бъдат коментирани промените в законодателството по темата, както и възможностите за стимулиране на лекарите, които провеждат прегледи в такива отдалечени райони.
Обсъдени ще бъдат и възможностите за разширяване за интегрираните здравно-социални услуги, които общините предоставят.
По време на съвместното заседание на комисиите ще бъдат коментирани още стандарт
Има политическа воля да работим заедно, каза пред журналисти държавният глава Румен Радев след срещите си днес с президента на Сингапур Тарман Шанмугаратнам и с министър-председателя Лорънс Уонг. Президентът е на работно посещение в Сингапур до 24 ноември, когато ще отпътува за официална визита във Виетнам.
Към тази страна трябва да се отнасяме изключително внимателно, заяви Радев. Една от целите на моето посещение беше да установим диалог на най-високо политическо ниво, защото той е важен за развитие на нашето сътрудничество в редица области от взаимен интерес, където потенциалът е голям, обясни президентът. Отношенията ни със Сингапур имат и друго не по-малко важно измерение, отколкото развитие на търговско, инвестиционно и икономическо партньорство – да разберем формулата на успеха на модела на Сингапур, като икономика и социално развитие, и да може да прилагаме
Чрез изкуствен интелект и водни дронове община Бургас ще има възможност да открива потенциални рискове от замърсяване на местообитанията в Черно море. Техниката ще бъде закупена по проект в подкрепа на “синята“ трансформация на Черноморския басейн – “Сини порти“. Инициативата беше представена в Бургас в присъствието на учени и членове на партньорските организации от Агенцията за развитие на Източното Черноморие (DOKA) - Турция, мрежата на Черноморските университети BSUN в Румъния, университет “Реджеп Тайип Ердоган Трабзон“ - Турция и Одески национален морски университет, Украйна.
Информацията ще бъде споделяна чрез транснационален клъстер за “синя“ икономика и цифров хъб за виртуален трансфер на изследвания и технологии. Целта е създаването на транснационален клъстер, инвестиращ в усвояване на иновативни и напреднали т
Сред тях бе и първият български космонавт Георги Иванов. Повод за срещата са три космически годишнини. През 2024 г. се навършват 45 години от полета на Георги Иванов, 55 години от създаването на Института за космически изследвания и се провежда 20-ата Международна научна конференция „Космос-Екология-Сигурност“ в София, допълват от президентството. На срещата присъства и съпругата на държавния глава Десислава Радева.
България ще продължи да утвърждава и надгражда своите традиции в космонавтиката и космическите изследвания като фактор за стимулиране на общественото развитие и науката, заяви Румен Радев.
Държавният глава подчерта по време на срещата огромното значение на изследването на космоса за развитието на човечеството, тъй като съвременният начин на живот е напълно свързан с резултатите от тази научна дейност. Радев открои и приноса на страната ни в тази сфера, тъй като в много космически мисии са включени прибори или апаратура, създадени с подкрепата на български учени. Във връзка с това президентът изрази и амбициите на страната ни за присъединяване към Европейската космическа агенция наред с редица други европейски страни.
Румен Радев посочи също така ролята на полетите на българските космонавти Георги Иванов и Александър Александров за повишаване на обществения интерес у нас към космоса, развитието на науката и образованието. Страната ни е третата в света, започнала да произвежда космическа храна. Обща бе оценката, че независимо от напрежението в отношенията между водещите държави в космическите изследвания, изследването на космоса е немислимо без международно сътрудничество и то дава надежда за възстановяването и укрепването на мира. Откроено бе и повишаването на интереса на младите хора по света към космическите изследвания през последните години.
В срещата участваха космонавтите ген.-лейт. Георги Иванов, полк. Красимир Стоянов (дублиращ космонавт на Александър Александров), бригаден генерал Берталан Фаркаш (Унгария), полк. Владимир Ремек (Чехия), генерал - майор Думитру Прунариу (Румъния), командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров и директорът на Института за космически изследвания и технологии проф. д-р Георги Желев.
Корекция на поименния списък на капиталовите разходи за 2024 г. приеха по време на провелото се извънредно заседание на Общинския съвет в град Земен. Това бе единствената точка за разглеждане в дневния ред.
Общината ще финализира заплащането по доставянето на сметосъбирачна машина, съобщи председателят на Общинския съвет в Земен Ива Борисова. С това решение се намаляват средствата за дейности по технически проекти за ремонти на улици, тротоари и сгради. От тези дейности се намаляват 39 032 лв., като те ще бъдат прехвърлени за доплащането на специализирания автомобил, уточни Борисова.
Вследствие на изменението на Закона за държавния бюджет целевите средства и разходи да не могат да бъдат прехвърлени в бюджета за 2025 г. се наложи Общината да направи актуализация. Така средствата ще бъдат разходвани за нещо полезно и необходимо до края на годината, коментира
Годишна програма за развитие на читалищната дейност в общината ще обсъжда Общинският съвет в Минерални бани на свое десето редовно заседание днес. Това е една от осемте точки, залегнали в проекта за дневен ред на сесията, съобщи председателят на Общинския съвет Мехмед Лятиф.
Сред другите докладни са актуализация в поименния разчет за финансиране на капиталовите разходи за 2024 г. Общинските съветници ще дебатират и по план-сметка за дейност „Чистота“ за следващата 2025 година.
На гласуване ще бъдат подложени и процедури за откриване на концесии.
Условията в планините не са подходящи за туризъм, казаха от Планинската спасителна служба на БЧК.
Времето е ветровито, с разкъсана облачност, на места има мъгла, очакват се превалявания от дъжд в западната част на страната.
На места по билата има и силен вятър.
От НИМХ също съобщиха, че днес ще духа умерен, в Източна България и северно от планините - силен и поривист вятър от юг-югозапад. Ще преобладава слънчево време, но привечер над Северозападна България облачността ще се увеличава и вплътнява.
Дневните температури ще се повишат, ще са предимно между 12° и 17°, а в районите, където вятърът ще се проявява като фьон, максималните ще достигат 18°-20°.
Окончателните данни на Индекса на местната почтеност за 2024 година на Асоциация „Прозрачност без граници“ ще бъдат официално публикувани и споделени на 10 декември. Това каза днес във Варна координаторът на проекта към асоциацията Кремена Чобанова. Тя участва в кръгла маса на тема „Индекс на местната система за почтеност – устойчиво бизнес развитие“, на която се обсъждат предварителните резултати от проучването за тази година на институции и сектори, включени в местната система за почтеност, която се провежда в сградата на областна администрация в крайморския град. Чобанова допълни, че за представянето на окончателните данни ще има официално събитие, като се предвижда то да се излъчва и онлайн. Причината за това е възможността хората да видят добри практики, които са идентифицирани в част от общините. Според нея споделянето на добрите практики дава възмо
Само 12% или 1787 броя от извършените процедури по асистирана репродукция през 2023 г. са били с донорски яйцеклетки. Всички процедури по асистирана репродукция през изминалата година са 14 566. Това сочат данните на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН). Информацията бе представена от изпълнителния директор на агенцията – Иванка Динева, време на Първа национална конференция за донорството на генетичен материал. Събитието се състоя в столичната болница "Света Екатерина“ и бе организирано от ИАМН, Факултета по обществено здраве (ФЗО) към Медицинския университет (МУ) – София и организация "Искам бебе".
През 2021 г. е са направени 1429 процедури с донорски яйцеклетки, а през 2022 г. – 1530 г. Статистиката показва, че в периода 2021-2023 г. има ръст при процедурите с донорски яйцеклетки, но броят на родените деца намалява. През 2021 г
Георги Иванов подари на държавния глава снимка на Земята, направена по време на неговия исторически полет през 1979 г. В присъствието на държавния глава Георги Иванов беше удостоен с международен знак на космонавта от Думитру Прунариу.
Вчера президентът Румен Радев и директорът на Националното управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство (НАСА) Бил Нелсън обсъдиха възможностите за разширяване на международното сътрудничество в областта на космическите изследвания и технологии.
Данните от изследването на Космоса и свързаните с това технологии намират все по-голямо приложение в ежедневието ни и България ще продължи да развива своя потенциал, включително чрез задълбочаването на международното сътрудничество с водещите страни в тази сфера, посочи Радев.